Dzień Świętego Mikołaja PDF Drukuj Email

Komercja, reklama, chęć zysku, zeświecczenie a może piękna bajka dla dzieci, a może i dla dorosłych ?… No cóż, świat jest pełen marzeń. I mało, kto dzisiaj pamięta, że Święty Mikołaj żył w trzecim wieku, pochodził z terenów obecnej Turcji,

wyniesiony do godności Biskupa, i pewnie nigdy nie jeździł na saniach jak przedstawiają go media i kolorowe, świąteczne kartki, i reklamy.
Z pewnością jednak pomagał biednym, potrzebującym ludziom, skoro przez wieki przetrwały o tym przekazy.
Każdy z nas ma jakieś wspomnienia o swoich „mikołajkach”. Przecież dla rodziców nie ma wspanialszej nagrody jak uśmiech dziecka wyciągającego rączki do przebranego za Mikołaja- ojca, sąsiada, kolegę…. Czasami na początku spotkania zdarzy się i płacz, który natychmiast zmienia się w śmiech po otrzymaniu prezentów.
Pamiętam swoje „mikołajki”, gdzieś w małym miasteczku na zachodzie Kraju. Nigdy nie było prezentów pod poduszką, byli Mikołaje. Zawsze w otoczeniu Anioła i Diabła, wzbudzali ogromne emocje. Wierszyki dla Mikołaja i piosenki przygotowywaliśmy z bratem dużo wcześniej. Od samego rana wyczekiwanie… i nareszcie dźwięk dzwonków, szum na schodach i są…….A jaki urok tych prezentów. Lalkę z celuloidu mam w pamięci. Dzisiaj takich już nie produkują. Ale dla mnie była najpiękniejsza.
Potem czas leciał i do moich dzieci też przychodzili Mikołaje. Czy Dzieci to pamiętają?
Myślę, że tak, bo najbardziej trwałe są wspomnienia z dzieciństwa.
A dzisiaj, też czuliśmy się jak zaczarowani, gdy w naszym pięknym mieście przed jeden z kościołów zajechało kilkaset motocykli, prowadzonych przez przebranych Mikołajów, którzy potem chodzili po rynku, i z kasków trzymanych w rękach rozdawali dzieciom słodycze.
I dzieci z Domów Dziecka, szczęśliwe i uśmiechnięte bo obdarowane po Mszy Św. w tym kościele, przez” Mikołajów-Harlejowców „ . ….
Nie pierwszy to raz, Klub Motocyklistów, pod opieką duchową Księdza Bogdana, organizuje takie akcje dla dzieci, i to jest wspaniałe! Miło było przyglądać się, jak Ci ludzie, z wielką spontanicznością, serdecznością, otwartością i przyjaźnią obdarowywali dzieci, którym los zabrał to, co najcenniejsze-szczęśliwą, normalną Rodzinę. I tak trzymać !!!!!!

KaEsKa

 

Reklama