Nie nadużywajmy antybiotyków PDF Drukuj Email

Coraz częściej zauważamy nawet sami na sobie, że przepisany przez lekarza antybiotyk nie jest skuteczny w walce z naszą chorobą. Z reguły lekarze przepisują antybiotyki, bez skierowania pacjenta na antybiogram, który określa jaki antybiotyk będzie dla nas skuteczny. Nie pomaga nam jeden to przepisują drugi aż do skutku.
Niestety coraz więcej bakterii jest odpornych na antybiotyki.
Najczęściej stosuje się je do leczenia chorób układu oddechowego, a większość tych chorób jest wywoływanych przez wirusy, na które antybiotyki nie działają. Ponadto większość pacjentów przerywa leczenie po ustąpieniu objawów, co uodparnia bakterie.
Im częściej powtarzamy kuracje antybiotykowe, tym odporniejsze stają się zarazki.
Dlatego jak już musimy zażyć antybiotyk to przestrzegajmy paru zasad:
Poprośmy lekarza o skierowanie na antybiogram, nie przerywajmy leczenia, nie popijajmy antybiotyków mlekiem, gdyż wiążą się z wapniem, który uniemożliwia ich wchłanianie z jelit, nie popijajmy również sokami, szczególnie z owoców cytrusowych, bo wtedy antybiotyki nie zostaną całkowicie rozłożone przez enzymy wątrobowe i zbyt dużo przedostaje się ich do krwi. W trakcie leczenia nie zażywajmy też witamin, bo one bardziej wzmocnią bakterie a nie nas.
A najlepiej sięgnijmy po sprawdzone, domowe sposoby leczenia, a po antybiotyki dopiero w ostateczności.

 

Reklama